تبلیغات
پایگاه اینترنتی نمـــــاز - طهارت قبل از نماز

درباره سایت

با سلام به تمام بازدید کنندگان
پایگـاه اینترنتـــی نمــــاز این وب
از سال 1392کـار خود را شروع
کرده و تا الان هنوز به کار خــود
به طـور دائـــم ادامه میـــدهد و
ادامــــه خواهــد داد تــا بتــــواند
بازدید کننــدگان خود را به نـمـاز
بیشـــتر آگاه کنـــد و مـنــم کـه
علیرضا جــهانی پسری18ساله
که در خراســــان جنــوبـــــــی
شهرســـــتان طبــس گـــلشن
روستــای فهالـنج زندگی میکنم
من خیلی به کــامپیوتر ، اینترنت
، وبلاگ ، وب سـایت ، فتوشاپ
و ....علاقه ی زیـــــــــادی دارم
امیـــــدوارم بتوانم رضـایت شما
را از این وب سایت جلب کنم

*******باتشکر*********

لطفا نظــــــــــــــر یادتون نره

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

تصاویر برگزیده

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

طهارت قبل از نماز

احکام نماز اذان و اقامه احادیث نماز چند رسانه ای

طهارت

«پاکی و پاکیزگی»

تعریف طهارت: طهارت در لغت به معنی نظافت و پاکیزگی است، می گوئی: طَهَّرتُ الثَّوبَ یعنی آن را نظافت و پاکیزه کردم، و در اصطلاح شرع و فقه به معنی رفع حدث[1] و ازاله نجس و ناپاکی است. (حدث یعنی دانستن حالتی که مانع نماز خواندن و چیزهائی می شود که بعدا مطرح خواهد شد و با خروج چیزی و بادی از پیش و پس و جنابت و چیزهائی که در نواقض وضو مطرح میشود حادث می گردد. مترجم)

 طهارت آب

مُطّهر و پاک کننده از نظر شرع اسلام چهار چیزند:......بقیه در ادامه مطلب«پاکی و پاکیزگی»

 از نظر شرع اسلام چهار چیزند: آب، خاک، دباغت و سرکه شدن، که آب برای طهارت و پاکی از حدث و نداشتن وضو و رفع جنابت و آلودگی است، و خاک برای تیمم و آلودگی سگ و خوک است، و دباغت برای پاکی و زدودگی پوست مردار، و سرکه شدن برای پاکسازی می و شراب است.

آبهائی که تطهیر و پاکسازی با آنها جایز است

آبهائی که برای طهارت و پاکیزگی به کار میروند و پاکسازی بدانها جایز است هفت نوع هستند:


 

1- آب آسمان، چون خداوند می فرماید:

(ã وَیُنَزِّلُ عَلَیْکُم مِّن السَّمَاء مَاء لِّیُطَهِّرَکُم بِهِ) (سوره انفال/ 11). 

«(خداوند) از آسمان آبی برای شما فرو میفر ستد تا با آن شما را پاک سازد».

2- آب دریا: چون پیامبر (صلی الله علیه و سلم) وقتی که درباره آب دریا از وی سوال شد گفت:

«هُوَ الطَّهُورُ مَاؤُهُ، الـْحِلُّ مَیْتَتُهُ». (رواه الشیخان والترمذی وابن حبان).

«آب دریا پاک و پاک کننده، و مردار آن حلال است».

)شیخین و ترمذی و ابن حبان آن را روایت کرده اند(.

3- آب چاه: چون در حدیث سهل آمده است: گفتند: ای رسول الله! آیا شما به آب چاه «بضاعه» وضو می گیری در حالیکه آبِ استعمال شده مردم و زنان قاعده و کسانی که جنابت دارند در آن است؟! پیامبر (صلی الله علیه و سلم) گفت:

«الـْمَاءُ طَهُورٌ لَا یُنَجِّسُهُ شَیْءٌ».  (أخرجه الترمذی وصحّحه وأحمد).

«آب پاکیزه و پاک کننده است چیزی آن را آلوده نمی کند».

)ترمذی و احمد آن را تخریج کرده، و احمد به صحّت آن رأی داده است(.

4 – و 5 – آب رودخانه و چشمه و همچنین آب برف و تگرگ، چون به روایت از ابوهریره (رضی الله عنه) آمده است: هر وقت پیامبر (صلی الله علیه و سلم) در نماز تکبیرة الإحرام را می گفت پیش از قرائت فاتحه اندکی سکوت می کرد، گفتم: ای رسول الله در مدت سکوت بین تکبیر و قرائت فاتحه چه می گوئی؟ گفت:

«أَقُولُ: اللَّهُمَّ بَاعِدْ بَیْنِیْ وَبَیْنَ خَطَایَایَ کَمَا بَاعَدْتَّ بَیْنَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ، اللَّهُمَّ نَقِّنِیْ مِنْ خَطَایَایَ کَمَا یُنَقَّى الثَّوْبُ الأَبْیَضُ مِنَ الدَّنَسِ، اللَّهُمَّ اغْسِلْنِیْ مِنْ خَطَایَایَ بِالثَّلْجِ وَالْـمـَاِء وَالْبَرَدِ». (رواه الشیخان).

می گویم: «خداوندا به اندازه فاصله بین مشرق و مغرب مرا از گناهانم دور ساز، خداوندا آن چنان که لباس سفید از چرک و آلودگی شسته و پاکیزه می شود، مرا از گناهانم پاکیزه گردان. خداوندا مرا از گناهانم بشوی با آب برف و باران و تگرگ». )شخین آن را روایت کرده اند(.

اقسام آبها

آبها به پنج قسم تقسیم می شوند:

1- آب مطلق: آبی است که ذاتا پاک است و پاک کننده نیز می باشد و برطرف کننده حدث[2] و زداینده آلودگی و نجاست است، و استعمال آن مکروه و ناپسند نیست، و آن را به آن جهت مطلق نامیده اند چون هرگاه به طور مطلق و بدون قید آب گفته شود مراد آب خالص است.

2- آب آفتاب زده: پاک و پاک کننده چیزهای دیگر است و برطرف کننده حدث و زداینده نجاست و آلودگی است، لیکن استعمال و به کار بردن آن ناپسند است چون طبق روایت شافعی از عمر بن خطاب (رضی الله عنه) استعمال این نوع آب احتمال پدید آوردن یک نوع بیماری پوستی موسوم به «برص» دارد. )دار قطنی آن را با اسناد صحیح از وی روایت کرده(. و به دو شرط استعمال آن را ناپسند دانسته است:

الف–  این آب در ظروف ساخته شده از مس و آهن و سرب آفتاب زده شده باشد، چون هرگاه حرارت آفتاب در این نوع فلزات تاثیر بگذارد از آنها بوی بدی پدید می آید و چربشی بر روی آب قرار می گیرد که احتمال تولید پیسی از آن می رود.

ب–  این آفتاب زدگی در مناطق حارّه و گرمای شدید صورت می گیرد.

3- آب مستعمل: آبی که برای رفع حدث یا شستن نجاست به کار رفته و تغییر نکرده و وزن آن زیاد نشده باشد. چون پیامبر (صلی الله علیه و سلم) گفت:

«خَلَقَ اللهُ الماءَ طَهُوراً لَا یُنَجِّسُهُ شَیْءٌ  إِلَّا مَا غَیَّرَ طَعْمَهُ أَوْ رِیحَهُ». (رواه ابن ماجه ).

«خداوند آب را پاک و پاک کننده آفرید هیچ چیزی آن را آلوده نمی کند مگر چیزی که مزه یا بوی آن را تغییر دهد».

و در روایت ابن ماجه آمده است: «أَو لَونَهُ» «مگر چیزی که رنگ آن را تغییر دهد و دگرگون کند».

این آب پاک است اما در اینکه پاک کننده نیز می باشد، اختلاف وجود دارد. مذهب شافعی بر آنست که این نوع آب پاک کننده نیست چون یاران پیامبر (صلی الله علیه و سلم)  با این که بسیار به دین اعتنا کرده و اهمیت داده اند آن را جمع نمی کردند تا به وسیله آن وضو بگیرند، و اگر این کار روا بود حتما آنرا انجام می دادند.

برخی از علما گفته اند: حقیقت اینست که تنها استعمال و به کار بردن، آب را از پاک کنندگی خارج نمی سازد مگر این که در اثر این استعمال بو، رنگ یا مزه آن تغییر یافته باشد. و دیده شده است که یاران پیامبر (صلی الله علیه و سلم) نزدیک بود با هم به نزاع و جنگ برخیزند بر سر آبی که از وضوی پیامبر (صلی الله علیه و سلم) می چکید، گاه آن را می گرفتند و به آن تبرک می جستند و این تبرک را با شستن برخی از اندامهای وضو با آن آب انجام می دادند، و گاهی به غیر آن. بنابر این آب مستعمل و به کار رفته هم پاک و هم پاک کننده است برابر عمل به اصل که طهارت است، و برابر دلایل بر این که آب پاک و پاک کننده است.

4- آبی که چیزهای پاک با آن مخلوط شده و تغییر کرده باشد: این نوع آب خود پاک است، و اگر تغییر آن به گونه ای باشد که مانع اطلاق اسم آب بر آن گردد و از چیزی که با آن مخلوط شده نیز بی نیاز باشد پاک کننده نیست.

ولی اگر تغییر یا مخلوط شدن با چیزی باشد که آب از آن بی نیاز نیست مانند گِل و لای و خزه و واجبی و زرنیخ و امثال آنها که در سرچشمه آب و یا محل مرور آن قرار گرفته و با آن مخلوط می شود، و همچنین آبی که به سبب راکد شدن تغییر کرده باشد در موقع عسر و حرج و به دلیل ماندن اسم آب بر آن پاک و پاک کننده است. مقصود از تغییر کردن، دگرگونی حسّی یا معنوی است، مانند تغییر به سبب چیزی که در صفات موافق آب باشد، مثل گُلابی که بوی آن تمام شده باشد و ما آن را آب بودار فرض می کنیم.

اگر آب با نمک تغییر یافته باشد چنانکه نمک معدنی باشد از آن سلب طهوریت و پاک کنندگی می کند، و اگر نمک معدنی نباشد چون اصل آن آب است از آن سلب پاک کنندگی نمی کند و همچنان پاک کننده است.

5- آبی که نجاست و آلودگی در آن حّل شده است، که به دو قسم تقسیم می گردد: آب اندک و آب فراوان.

آب اندک با تماس و برخورد با نجاست نجس و آلوده می گردد خواه تغییر کرده یا تغییر نکرده باشد به دلیل مفهوم سخن پیامبر (صلی الله علیه و سلم)

«إذَا بَلَغَ الـْمَاءُ قُلَّتَیْنِ لَمْ یَحْمِلْ الْـخَبَثَ». (رواه أحمد وابن حبان فی صحیحه والدار قطنی والبیهقی والحاکم).

«هرگاه آب به مقدار قلّتین[3] رسید نجس نمی شود و آلودگی را در خود نگه نمی دارد».( قلّتین :معادل 384 کیلوگرم و مکعبی که هر طرف آن 75 سانتی متر باشد.)

مفهوم این حدیث بر این دلالت دارد اگر آب کمتر از دو قلّه باشد با برخورد با نجاست و آلودگی، آلوده و نجس می شود. و اما آب فراوان که دو قلّه یا بیشتر است با تماس و برخورد با نجاست و آلودگی نجس نمی شود مگر این که در اثر تماس با نجاست تغییر کرده باشد چون پیامبر (صلی الله علیه و سلم) گفت: «خَلَقَ اللهُ الماءَ طَهُوراً ».

«خداوند آب را پاک و پاک کننده آفریده است».

مقصود از دو قلّه، دو قلّه مرسوم و معمول در «هجر» است، چون پیامبر (صلی الله علیه و سلم) گفت: «إِذا بَلَغَ الماءُ قُلَتَّینِ بِقِلالِ هَجَرٍ لَم یُنَجِّسهُ شَیْءٌ».

«هرگاه آب به مقدار دو قلّه «هجر» رسید هیچ چیزی آن را نجس و آلوده نمی کند».

امام شافعی مقدار دو قلّه هجر را به صورت تقریبی پنج مشک تخمین زده است.

جماعتی از جمله: رویانی و غزالی و بیضاوی این رأی را انتخاب کرده اند که آب اندک هم مانند آب فراوان مادام که تغییر نکرده باشد، با تماس با نجاست نجس نمی شود، و این قول و نظر از حیث دلیل قوی است چون حدیثِ «خداوند آب را پاک و پاک کننده آفریده» از نظر منطوق بر مطلق آب اندک و بسیار دلالت دارد، و این نوع دلالت بردلالت مفهوم برتری دارد.

در تغییر یافتن آب بین تغییر اندک و بسیار فرقی نیست، خواه تغییر مزه یا رنگ یا بوی باشد، و خواه نجاستی که با آب برخورده و تماس یافته با آن مخلوط شده یا مجاور آن باشد، و خواه آب از نجاست بی نیاز باشد یا نباشد چون تغییری که بوسیله نجاست حاصل شده باشد دشوار و سخت است، به خلاف تغییر با چیزهای پاک که بین این حالتها فرق است. و اگر در آب فراوان چیزی افتد که نجس و در صفات با آب موافق باشد، مانند ادراری که بوی آن رفته است همان گونه که قبلا نیز به آن اشاره شد پاک و پاک کننده است.

و اما مایعات غیر از آب هرگاه با نجس و آلوده تماس یافت نجس می شود خواه اندک یا بسیار باشد، و تغییر یافته یا نیافته باشد، و فرق بین آب و دیگر مایعات این است که حفظ مایعات دیگر از تماس با چیزهای نجس و آلوده سخت و دشوار نیست، به خلاف آب که حفظ آن سخت است.[1] - حدث یعنی دانستن حالتی که مانع نماز خواندن و چیزهائی می شود که بعدا مطرح خواهد شد و با خروج چیزی و بادی از پیش و پس و جنابت و چیزهائی که در نواقض وضو مطرح میشود حادث می گردد. مترجم

[2]- حدث بمعنی بی وضوئی است که حدث اکبر جنابت است. مترجم

[3] - معادل 384 کیلوگرم و مکعبی که هر طرف آن 75 سانتی متر باشد.

 

منبع :  فقه آسان در مذهب امام شافعی/تالیف:احمد عیسی عاشور/ترجمه: دکتر محمود ابراهیمی

 

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.